Здійснення технічного нагляду під час будівництва об’єкта архітектури

Мавріков Ілля Миколайович
Жарикова Наталія Василівна
+38(050)2104229
+38(067)4970221
uitc@etcu.com.ua
Ананьєв Євген Олександрович
Ананьєв Євген Олександрович
+38(099)0113217
+38(098)1515428
uitc@etcu.com.ua

Керівник ТОВ УІТЦ Ананьєв Євген Олександрович

Будівництво — створення (будівництво) будівель, будов і споруд.

Процес спорудження включає в себе всі організаційні, вишукувальні, проектні, будівельно-монтажні роботи, пов’язані із створенням, зміною або знесенням об’єкта, а також взаємодію з компетентними органами з приводу виробництва таких робіт.

Результатом будівництва вважається зведена будівля (споруда) з внутрішньою обробкою, діючими інженерно-технологічними системами і повним комплектом документації, передбаченим законом.

Будівництво. Історія виникнення

Будівництво з’явилося ще з тих часів, коли перші люди стали вибиратися з печер. Перший час людина будував свої житла з глини, але в процесі почав використовуватися камінь. Однак час минав, людина розвивалася, з’являлися цілі міста, держави, які потребували захисту. Тому стало необхідним зведення оборонних стін та споруд, що в свою чергу дало поштовх до розвитку архітектури. Деякі правителі, які хотіли підкреслити свій статус, будували розкішні палаци і будинки.

Коли будівництво стало вже популярним, людина починав пробувати створювати нові матеріали і технології для будівництва.

Починаючи з 18 століття з’являються перші плани з будівництва міст і розвитку міста. На будівництво виділялися спеціальні терміни (3 або 5 років). Якщо робітники не встигали, об’єкт віддавали іншому робітникові. Також були видані закони, які застосовувалися в будівництві, що в свою чергу дуже дисциплінувало робітників.

Розвиток будівництва

Активний розвиток будівництва припадає на початок 20 століття, однак виконання проводилося за допомогою важкої ручної праці, будівельне обладнання практично не застосовувалось. Будували зазвичай приватні забудовники, які мали слабку матеріальну базу.

З-за маленьких розмірів робіт, недорогої робочої сили і поганих погодних умов, виробництво будівельних машин було на дуже низькому рівні, що тільки гальмувало будівництво споруд.

Однак, після невеликого проміжку часу у зв’язку з полегшенням праці стали застосовуватися саме будівельні технології та обладнання (екскаватори, скрепери, бетономішалки). Також були механізовані інші аспекти будівництва, що дозволило зменшити строки при забудові.

Величезний стрибок припав в роки перших п’ятирічок” в колишньому СРСР, почали створювати нові машини для будівництва, які вимагали тільки управління, їх випуск збільшувався. Також великих успіхів у машинобудуванні досягли після ВВВ для відновлення і реставрації держави. Починається перша індустріалізація та автоматизація заводів і підприємств.

Сучасне будівництво

З розвитком архітектури і будівництва в цілому стали застосовуватися абсолютно нові технології. Були зроблені абсолютно нові різновиди бетону, здатні витримати величезну вагу. Будівництво у 21 столітті починається з дослідження місцевості, що дає гарантії на довгу експлуатацію споруди.

Почали застосовуватися абсолютно нові прилади, матеріали та техніка, яка дозволяє будувати і будинки за місяці. Забудовники пропонують майбутнім мешканцям масу переваг, які значно полегшують життя людям.

Також велику популярність отримало монолітне будівництво, яке дозволяє будувати конструкції із залізобетону в дуже стислі терміни. Таке будівництво є найбільш безпечним і поширеним, також воно характерно відсутністю швів, що істотно збільшує тепло і звукоізоляцію і зменшує вагу конструкції.

Хто забезпечує здійснення технічного нагляду під час будівництва об’єкта архітектури?

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність», технічний нагляд забезпечується Замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат.

Технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об’єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни ( наприклад: знесення) об’єкта.

Технічний нагляд – це комплекс заходів, які реалізуються протягом усього періоду будівництва об’єкта, як складова інжинірингової діяльності у сфері будівництва.

 

Як Замовник ( забудовник) може забезпечити здійснення технічного нагляду на підконтрольних об’єктах будівництва?

Замовник ( забудовник) може забезпечити здійснення технічного нагляду на підконтрольних об’єктах будівництва у два способи:

  1. Власними силами ( за наявності в його структурі кваліфікованих працівників, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат);
  2. Залучення на договірних засадах третіх осіб ( суб’єктів господарювання, що мають в своєму складі кваліфікованих працівників, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат, або за цивільно-правовим договором безпосередньо фахівців, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат).

Після того, як підписано Договір про надання послуг з технічного нагляду за проведення будівельних робіт під час створення об’єкта архітектури, роботи виконуються на протязі всього періоду будівництва. В цьому договорі визначено графік відвідування інженером технічного нагляду об’єкту будівництва, калькуляція на витрати, визначені взаємовідносини, права і обов’язки сторін.

Надання послуги з технічного нагляду  за проведення будівельних робіт під час створення об’єкта архітектури – це платна послуга . Вартість надання послуги з технічного нагляду  за проведення будівельних робіт під час створення об’єкта архітектури розраховується індивідуально. Вартість надання послуги залежить від різних факторів: від класу наслідків будівництва об’єкта; від кошторису об’єкта; від термінів виконання будівництва; тощо.

Який порядок здійснення технічного нагляду  під час будівництва об’єкта архітектури?

Порядок здійснення технічного нагляду під час будівництва об’єкта архітектури визначений та затверджений в постанові Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 903.

Цим Порядком визначено механізм здійснення технічного нагляду під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також під час технічного переоснащення підприємств.

Здійснення технічного нагляду особами, що працюють у проектних і будівельних організаціях, які виконують роботи на підконтрольних об’єктах архітектури, не допускається.

Хто здійснює технічний нагляд під час будівництва об’єкта архітектури?

Технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат.

Інженер технічного нагляду – це відповідальний виконавець окремих видів робіт ( послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, який відповідно до законодавства проходить професійну атестацію.

Громадяни, які одержали відповідний кваліфікаційний сертифікат, можуть виконувати окремі види робіт (послуг), пов’язані, із створенням об’єктів архітектури, без відповідної ліцензії, мають особисту печатку та несуть відповідальність за неналежне виконання робіт (послуг), право яких визначено кваліфікаційним сертифікатом, та порушення вимог законодавства, будівельних норм, стандартів і правил.

Інженери технічного нагляду, які працюють в ТОВ «Український інженерний технічний центр», є членами Всеукраїнської організації «Гільдія інженерів технічного нагляду».

Мазур Володимир Францевич-головний інженер з технічного нагляду.

Мазур Володимир Францевич ще в 1979 році отримав вищу освіту у Харківському інженерно-будівельному інституті за спеціальністю «інженер-будівельник», кваліфікація «промислове цивільне будівництво».

Після закінчення інституту він працював на посаді майстра, виконроба, начальника дільниці, начальника відділу капітального будівництва ПАТ «Домобудівний комбінат № 3 м. Києва» та в інших будівельних організаціях.

А 2011 р. Мазур Володимир Францович один з самих перших отримав сертифікат інженера з технічного нагляду.

У 2016 р. Мазур Володимир Францович пройшов підвищення кваліфікації, та Атестаційна архітектурно-будівельна комісія Всеукраїнської організації «Гільдії інженерів технічного нагляду за будівництвом об’єктів архітектури» видала йому сертифікат без обмеження терміну дії.

Шуляк Володимир Станіславович – провідний інженер з технічного нагляду за будівництвом будівель і споруд класу наслідків СС1, СС2, СС3.

Шуляк Володимир Станіславович після закінчення Вінницького політехнічного університету працював майстром будівельної дільниці. Серед об’єктів будівництва, в яких він брав безпосередню участь були два багатоповерхових будинки з вбудовано-прибудованими приміщеннями, Вінницький олієжиркомбінат, Вінницький лікеро-горілчаний завод, Вінницька кондитерська фабрика, Вінницький хлібокомбінат.

У 1989 р. після створення у Вінницькій області на базі інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю госпрозрахункового підприємства архітектурно-будівельного контролю, працював на ньому до 1999 р. провідним інженером.

А пізніше працював головним інспектором інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області.

Як кваліфікований спеціаліст ТОВ «Український інженерний технічний центр» здійснював технічний нагляд за об’єктами класу наслідків СС3 СС2: БП АЗС, ТОВ «Миронівський хлібопродукт», ПРАТ «Вінницька птахофабрика» та іншими соціально-побутовими об’єктами.

Які функції виконують інженери технічного нагляду під час будівництва об’єкта архітектури?

Особи, що здійснюють технічний нагляд:

1) проводять перевірку:

  •  наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об’єкта,  –  технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо;
  •  відповідності виконаних  будівельно-монтажних  робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;
  •  відповідності обсягів та якості  виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації;
  •  виконання підрядником вказівок і  приписів,  виданих  за результатами  технічного  нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду;

2) ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками;

3) проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних  робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів;

4) повідомляють підряднику про  невідповідність  виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;

5) оформляють акти робіт, виконаних з недоліками;

6) беруть участь у проведенні перевірки:

  • робочою комісією  якості  окремих  конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спеціального обладнання, устаткування і механізмів технічним умовам;
  • органами державного  нагляду  та архітектурно-будівельного контролю;

7) виконують інші функції, пов’язані з технічним наглядом на відповідному об’єкті.

Які права мають інженери технічного нагляду під час будівництва об’єкта архітектури?

Особи,  що  здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника:

1) виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої  технічної  документації,  дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт;

2) зупинення робіт у разі застосування ним  матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів;

3) проведення  лабораторних  випробувань матеріалів і конструкцій  щодо  їх  відповідності  сертифікатам якості, а обладнання – технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування;

4) усунення  відхилень  від  проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред’явлення робіт для здійснення технічного нагляду;

5) зупинення виконання:

  • робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт;
  • будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної деформації об’єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.

Дії інженера технічного нагляду в разі виявлення порушень під час будівництва об’єкта

У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об’єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідній  інспекції  державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.

Згідно ДБН А.3.1.-5:2016 «Організація будівельного виробництва» інженер технагляду має підписувати акти на приховані роботи та акти проміжного приймання відповідальних конструкцій, деякі журнали окремих видів робіт, таблиці загального журналу робіт, тощо.

Професійна послуга від нашої компанії –  технічний нагляд  за проведення будівельних робіт під час створення об’єкта архітектури

Будівельні роботи на об’єкті будівництва мають здійснюватися на підставі декларативно-дозвільних документів на їх виконання відповідно до вимог законодавства.

Технічний нагляд є складовою частиною загального комплексу заходів з організації будівельного виробництва.

В нашій компанії працюють кваліфіковані та відповідальні інженери технічного нагляду, які якісно виконують свою роботу.

Сьогодні ТОВ «Український інженерний технічний центр» — це колектив однодумців, фахівців вищої категорії, який зможе втілити в реальність інжинірингові рішення будь-якої складності, професійно управляти всім проектом, від розробки та узгодження технічної документації, до введення об’єкта в експлуатацію.

Весь інженерно-технічний склад компанії має великий досвід і високу кваліфікацію, завдяки чому наша компанія дає гарантію якісного виконання поставлених завдань з урахуванням дотримання всіх норм будівельного законодавства.