Термін проведення технічного обстеження будівель і споруд не повинен перевищувати гарантійний період використання об’єкта

І в першу чергу – про терміни

Початкові роботи проводять відповідно до проектної документації. Потім же процедуру регламентують нормативні акти, в тому числі, вимоги ДБН (Державні будівельні норми). Звіряємося зі статтею 884 ЦКУ де чітко вказано, що відштовхуватися ми повинні від гарантійного терміну експлуатації. Якщо термін вже досягнуто, то враховують час використання споруди. Також, слід додатково моніторити те, як часто подібні роботи здійснювалися раніше.

Після проведення всіх робіт з оцінки технічного стану будівлі маємо на руках звіт, на підставі якого і приймається рішення про можливість подальшої експлуатації. На цьому етапі узгоджують терміни проведення наступного техобстеження, визначають умови використання.

Виявити дефекти або пошкодження конструкцій (або ж інших складових об’єкта) надзвичайно важливо. В майбутньому це може запобігти страшній трагедії. Неодноразово ми дізнавалися з новин про часткові або повні обвали будинків і офісів. І не завжди причиною трагедії ставали зовнішні чинники – досить часто з’ясовувалося, що споруду вже давно не можна було використовувати з огляду на її жалюгідний стан.

Причин для проведення технічного обстеження стану будівель достатньо. Ось деякі з них:

 • на поточний момент, при огляді будівлі дефекти і деформації вже присутні;
 • сталося стихійне лихо, пожежа, аварія;
 • помітно часткове руйнування або пошкодження споруди;
 • прийнято рішення власника або керуючого.

Важливо!!! Обстеження технічного стану будівлі може бути як плановим, так і позаплановим. Якщо звернутися до загальноприйнятого порядку, то восени і навесні в графіках прописані перевірки.

Що саме має бути оцінено в ході обстеження

Сам захід, який іменується технічним обстеженням споруд і будівель, передбачає вивчення і встановлення таких показників:

 • захищеність від шуму;
 • пожежна безпека споруди;
 • ступінь стійкості конструкцій;
 • опір складових об’єкта;
 • наслідки для навколишнього середовища (можливість її захисту);
 • можливість для безпечної подальшої експлуатації;
 • безпека для здоров’я людини.

Відходити від прописаного регламенту суворо забороняється. Виключаються огляди будівель тільки по фотографіям, відеозаписам, ілюстраціям, кресленням, ескізам тощо. Необхідна візуальна оцінка об’єкта безпосередньо на місці.

При обстеженні необхідно розуміти, які показники будуть вважатися прийнятними. Для цього є проектна документація, де прописані всі норми. Знову ж: увага зосереджується не тільки на конструкціях виключно. Під пильне око потрапляють всі мережі та системи, фундамент та інші елементи. Кінцевим результатом оцінки стане звіт про технічний стан. Це основоположний документ, який використовують при складанні паспорта будівлі.

Що саме і чому: опис процесу техобстеження об’єктів нерухомості

Трохи нагадаємо про саму процедуру. В основі всього – законодавство! Процедура ґрунтується на нормативних документах (наприклад, ДСТУ та ДБН). В принципі, всю містобудівну діяльність регламентують саме законодавчі акти. Результатом проведення технічного обстеження є визначення критеріїв, які дають чітку характеристику фактичним показникам. А в показниках відображається інформація про основи фундаменту, будівельні конструкції, комунікаційні мережі і т.д.

Обстеження дозволяє прийняти зважене рішення, чи можливо надалі використовувати будівлю. Результатом такої перевірки може стати висновок про необхідність відновлення, обмеження експлуатації, термінового ремонту будівлі або складових споруди (мережі та системи). Тільки правильна оцінка технічного обстеження гарантує безпечне використання об’єкта.

Проводити обстеження техстану будівлі можуть тільки спеціалізовані організації, які підписують договір з власником або керуючим. Абсолютно не має значення форма власності підприємства, яке перевірку здійснює. Важливо інше: статус юридичної особи, наявність в штаті фахівців з профільною освітою, які мають статус експертів в певних питаннях (технічне обстеження будівель, пожежна безпека, експлуатація комунікацій та інше), пакет необхідних документів і дозволів.