Спільне користування житлом або частка в такому майні

Випадки спільного користування квартирою – досить поширена ситуація: часто кілька власників живуть в одному приміщенні. І конфлікти – явище зрозуміле. Так буває, що хтось із співвласників обмежує права іншого або ж створює такі умови, при яких користування спільним майном стає некомфортним.

Суперечки, що виникають з цього приводу можна вирішити кількома шляхами. Один з варіантів – встановити порядок користування спільним майном. Або ж можна з цього майна відокремити свою частину в натурі. Не обов’язково йти до суду, допускається і варіант договору. Співвласники самостійно вирішують що робити. Ми розглянемо обидва варіанти:

Спільне користування житлом

Для нормального користування спільним майном не обов’язково вирушати в суд. Власники як рівноправні можуть укласти договір, в якому будуть прописані всі аспекти користування спільною квартирою. Це бажано зробити, щоб уникнути суперечок надалі. Складений договір можна також нотаріально завірити. Невелика підказка – в документах повинні бути прописані такі моменти:

  • правовстановлюючі документи + інформація про власників із зазначенням їх частки в спільному майні;
  • витрати на утримання будинку/квартири;
  • опис майна, яке знаходитися в користуванні;
  • прописаний порядок користування (які саме частини житла спільні, а які вимагають розділеного користування);
  • інше (на розсуд співвласників).

Якщо ж домовитися не вдалося – то сміливо вирушайте в суд.

Виділення частки в натурі

Відразу уточнимо, що такий варіант не завжди можливий. Важливо, щоб була технічна можливість розділити житло на, так би мовити, самостійні об’єкти. В результаті такого розділу виникають два об’єкти нерухомості з різними адресами і різними рахунками за комунальні послуги. Процедура вважається досить складною і тривалою, але при необхідності вирішується і таке питання.