Інженерно-геодезичні вишукування в будівництві

Беркий Володимир Володимирович
Гутник Богдан Олександрович

Інженерно-геодезичні вишукування – це цілий ряд заходів з геодезії і топографії. Проводяться інженерні роботи відповідно до нормативних документів. З урахуванням техзавдань ця послідовність уточнюється. Також на неї впливають географічні особливості місцевості, де виконуються інженерні вишукування.

При проведенні робіт виявляється інформація про рельєф, чи є чи ні інженерні мережі, а також споруди. Інженерно-геодезичні вишукування дають можливість спрогнозувати можливі рельєфні зміни, також дозволяють скласти прогноз для проведення будівельних робіт.

Виконуються дослідження для можливості здійснення будівництва з прив’язкою або виносом в натурі, створення та оновлення топографічних планів і схем, різних за призначенням. В інженерно-геодезичні вишукування включають:

 • створення знімального обґрунтування мереж;
 • розвиток геодезичних мереж;
 • при введенні в експлуатацію роблять виконавчу топозйомку;
 • топографічна зйомка рельєфу місцевості;
 • спостереження за деформацією поверхні.

Технічний звіт є завершальним етапом проведення заходів з досліджень. В ньому відображаються дані вимірювань на місцевості, каталоги координат і висот, схеми геодезичних мереж, опис точності і зрівнювання, терміни.

У практиці зустрічаються найчастіше топографічні зйомки масштабом 1: 500. Він найпоширеніший і стандартний для подачі в Управління Архітектури конкретної території.

Етапи проведення досліджень інженерної геодезії в будівництві

Нижче представлені основні моменти, які обов’язкові до виконання при організації геодезичних робіт на будівельному майданчику, і їх перелік.

Підготовчий етап

Цей крок передбачає збір і аналіз інформації з документів, які знаходяться в архіві, оформлення дозвільної документації для початку робіт, вивчення техзавдання від замовника. Також складається докладний план заходів.

Польові роботи

Безпосередньо на місцевості фахівець проводить інженерні вишукування, інформація обробляється і виконуються розрахунки.

Камеральний етап

Робота в офісі з інформацією, отриманою на місцевості, підготовка технічного висновку по об’єкту.

Основними етапами потрібно виділити польовий і камеральний (в офісі). У першому випадку необхідно провести рекогносцировку місцевості, її тахеометричну геодезичну зйомку. Важливо провести геодезичні роботи в будівництві з точністю, яка вказана в техзавданні, з урахуванням масштабу. Також проводять трасування комунікаційних мереж, розташованих під землею. Це необхідно зробити, щоб встановити кількість, глибину пролягання. Важливо зробити прив’язку до існуючої системи координат.

У камеральному періоді обробляються дані вимірювань і їх нанесення на схему з використанням програми AutoCad. Якщо потрібно, то наносять інформацію про землеустрій.

Інженерні системи наносять після того, як це узгоджено з відповідними організаціями. Якщо комунікацій не виявлено, то вони наносяться за виконавчими геодезичними схемами.

Заходи при інженерно-геодезичних вишукуваннях

Які інженерні роботи доведеться виконати, щоб зробити топографічну зйомку для подальшого проектування та будівництва об’єкта:

 • отримання дозволу на інженерно-геодезичні вишукування;
 • за допомогою спеціальних приймачів побудова знімальних мереж;
 • проведення топографічної зйомки, а також знаходження комунікацій під землею;
 • створення топографічних планів і моделей 3Д;
 • сканування об’єктів за допомогою лазера;
 • підготовка техотчетов;
 • узгодження отриманих результатів.

По закінченні геодезичних досліджень складають технічний звіт. Документ надається до контролюючого органу містобудування та архітектури. Цей звіт віддається замовнику з печаткою управління, з результатами топозйомки і цифровою версією складеного геодезичного плану. Печатка говорить про погодження геодезичної зйомки з Управлінням Містобудування і її можна застосовувати при проектуванні будівництва.