На розділ будинку спільної часткової власності впливає розмір частин і технічна можливість такого поділу

Як це нерідко буває – двоє людей отримали у спадок спільну нерухомість, володіють нею порівну, але ужитися не можуть, в результаті чого виникає бажання поділити будинок і нікого не образити. Розглянемо конкретний приклад, коли сторони процесу володіли рівними частками дому та побутовими спорудами на підставі свідоцтва про право на спадщину.

Щоб вирішити спірні моменти, було проведене технічне обстеження, за результатами якого встановлено, що провести реальний розділ будови на дві рівномірні частини – неможливо, так як це не дозволяють зробити особливості конструкції і планування житлового будинку. Розділити можна лише за умови відхилень від норм і вимог будівництва з добудовою необхідних приміщень.

З огляду на всі нюанси справи, що розглядається, Вищий спеціалізований суд постановив, що вирішальним в розділі будинку є не порядок його користування, а розмір частин співвласників і можливість технічно поділити цей будинок відповідно до площ, що належать власникам.

Фактично вирішити цю проблему ВССУ запропонував наступним чином: відповідно до статті 358 Цивільного кодексу право володіння частковою власністю здійснюється за обопільною згодою власників. Власники можуть домовлятися про те, як кожен з них буде використовувати свою частину і що вони вважають спільною власністю. Правомірно, що кожен може зажадати свою частину будинку або квартири в натурі, а якщо це технічно неможливо має право вимагати від інших співвласників матеріальної компенсації. Встановлюючи порядок користування частинами з виділенням приміщень в натурі, суд не встановлює право власності на загальну частину.

У разі, коли під час розподілу або виділення співвласнику віддається частина житлового будинку, яка за площею перевищує його власну, суд стягує з нього певну грошову компенсацію і в рішення робиться відмітка про зміну частин власності будинку.