Реконструкція. Містобудівні умови та обмеження (МУО)

Домрачов Олександр Олександрович
Хмельницький Євген Олександрович
Хмельницький Євген Олександрович

керівник ТОВ “УІТЦ”
Хмельницький Євген Олександрович

🎯 Важлива новина! З 01.03.2020 року неможливо отримати містобудівні умови та обмеження (МУО) при відсутності кадастрового номера земельної ділянки!

01.03.2020 року набули чинності зміни до ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо порядку отримання містобудівних умов та обмежень (МУО), внесені Законом №199-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення порядку надання адміністративних послуг у сфері будівництва та створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» (199-IX від 17.10.2019 року).

️ У заяві на отримання містобудівних умов та обмежень (МУО) обов’язково повинен бути вказаний кадастровий номер земельної ділянки, на якій заплановано будівництво (в тому числі і реконструкція).

️ З 01.03.2020 року в ситуаціях, коли земельній ділянці не присвоєно кадастровий номер, подати заяву на отримання містобудівних умов і обмежень на реконструкцію стало неможливо!

– Зверніть увагу на положення ч. 4 статті 34 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 7 Постанови КМУ №466 від 13.04.2011 року, згідно з яким реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об’єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані, а також реконструкція або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв’язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а також комплексна реконструкція кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду та нове будівництво об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури відповідно до містобудівної документації за замовленням органів державної влади або органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної або комунальної власності можуть здійснюватися при відсутності документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою.

– Аналогічне положення міститься в примітках до Повідомлення про початок виконання будівельних робіт для СС1. А у Повідомленні про початок будівництва на підставі будівельного паспорта примітка має таку форму: реконструкція об’єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаменту в плані може здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою.

Отже, ми бачимо, що з одного боку законодавство дозволяє особі отримати право на виконання будівельних робіт з реконструкції об’єкта за відсутності документів на земельну ділянку (хоча іноді це не означає відсутності кадастрового номера!); а з іншого — неможливість отримати містобудівні умови та обмеження (МУО) на здійснення реконструкції за відсутністю кадастрового номера.

Тут також потрібно відзначити, що в переліку документів на отримання містобудівних умов та обмежень (МУО) і раніше було вказано на необхідність подавати документи, що посвідчують право на землю. Але було відсутнє вимога вказувати в заяві кадастровий номер земельної ділянки.

Органи містобудування та архітектури до 01.03.2020 року приймали заяви і видавали містобудівні умови та обмеження (МУО) коли проводилася реконструкція квартир під нежитлові приміщення різного призначення (під перукарні, стоматології, магазини, медичні кабінети, офіси тощо), при тому, що земельну ділянку не був оформлений ( відсутній кадастровий номер), хоча й попередня редакція ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачала необхідність подавати документи на землю, і додатково витяг з Державного земельного кадастру.

Незважаючи на описані зміни, підстави для відмови в наданні містобудівних умов та обмежень (МУО) не змінилися. Такими підставами є:

-неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;

-виявлення недостовірних відомостей у документах, які посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або в документах, що засвідчують право власності на об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;

-невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

️Фактично, і до 01.03.2020 року органи містобудування мали законну підставу для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень у разі відсутності документів на землю. А з 01.03.2020 року з’явився додатковий привід не ухвалювати документи (відсутність кадастрового номера в заяві).

⭕️ На мою думку, з 01.03.2020 року тільки додалося безліч розбіжностей між різними нормативно-правовими актами. А це тільки ускладнює ситуацію. -Заявив Хмельницький Євген Олександрович, керівник ТОВ «УКРАЇНСЬКИЙ ІНЖЕНЕРНИЙ ТЕХНІЧНИЙ ЦЕНТР».В даному випадку, я вважаю, є необхідність внести зміни саме до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», і врегулювати можливість здійснення реконструкції об’єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаменту в плані.

І через це може сильно постраждати малий бізнес, який, навпаки, потребує підтримки, особливо в умовах карантину.  Адже більшість подають заяви на отримання містобудівних умов та обмежень (МОУ) в Департамент містобудування та архітектури КМДА – це реконструкції квартир під нежитлові приміщення різного призначення.  Величезна маса з усього обсягу, десь 95% з цих документів, що стосуються застарілого житлового фонду, який переробляється під перукарні, магазини, медичні кабінети, офіси тощо.  Це і є представники малого бізнесу, яким для своєї діяльності не вистачає документів.

А це може нашкодити підприємництву.

⭕️Так як же уникнути відмов і як же діяти тим, хто не має сформованих земельних ділянок під своїми будинками і звичайно ж не має кадастрових номерів?

Ті, хто зараз тільки планує подавати заяву на отримання містобудівних умов та обмежень (МУО), будьте уважні !!!  Вам необхідно вказати в заяві кадастровий номер ділянки, на якій ви плануєте будувати або здійснювати реконструкцію.  Якщо цього номера немає, необхідно звернутися в Державна службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.