Реконструкція квартири: як зробити все правильно

Без обов’язкового дозволу від місцевої влади і згоди власників сусідніх приміщень, проводити реконструкцію (з впливом на несучі інженерні конструкції) житла, навіть власного – заборонено. Такі рішення суди виносили неодноразово – розглянемо на прикладі однієї зі справ.

Фабула справи така: відповідач і позивач проживають в багатоквартирній одноповерховій будівлі і володіють окремими квартирами. Прибудинкова територія – комунальна власність. Ніяких об’єднань власників квартир не створювалося.

Свого часу відповідач зробив прибудову (веранду) щоб поліпшити житлові умови. Право власності на житло разом з прибудовою оформлювалося на підставі правовстановлюючих документів, які підтверджували володіння. Через кілька років відповідач також переобладнав нежитлове приміщення у дворі в гараж. Всі необхідні документи оформлювалися за тим же принципом, що і у випадку з прибудовою. На цьому все не закінчилося: відповідач звів над гаражем і квартирою другий поверх. Після всіх маніпуляцій площа квартири істотно збільшилася.

Будівельні роботи багато років проводилися тільки на підставі дозволів виконавчого комітету місцевої влади. Всі ці рішення, а також свідоцтво про право власності в суді визнали недійсними – їх скасували.

У ВСУ підкреслили, що для здійснення всіх вищевказаних дій потрібен окремий дозвіл.

На ділі ж вийшло, що відповідачу надавали дозвіл на реконструкцію гаража, а не квартири. Відповідач навіть не запитував документи на переобладнання квартири. До того ж, не було отримано дозвіл від власників сусідніх квартир, адже при роботах відбувалося втручання в опорну (несучу) конструкцію.