Приватна сонячна електростанція – незалежність і прибуток

Беркий Володимир Володимирович
Галков Сергій Володимирович
Головний інженер (експерт) з технічної інвентаризації

Електроенергія дорожчає в Україні кожні півроку. В даний час широке застосування знаходять системи перетворення сонячної енергії в електрику. Ті ж, хто хоче побудувати заміський будинок і зробити його незалежним в плані енергозабезпечення, воліють встановити індивідуальну систему електропостачання та обігріву будинку.

Для цього використовується дармова енергія сонця – і будинки, на дахах яких встановлені блакитні панелі сонячних батарей, все частіше можна зустріти не тільки у віддалених районах, а й у межах міста. Розробка і виробництво систем перетворення сонячної енергії в електрику є найбільш перспективним напрямком створення екологічно чистих регенеративних джерел енергії, яка в даний час активно розвивається в Україні і всьому світі. Сонячні батареї – один із способів їх отримання. Основні переваги встановлення сонячних батарей:

• Доступність (сонце є практично скрізь)
• Автономність
• Екологічність
• Відсутність ліцензування

Враховуючи всі переваги використання сонячної енергії, останнім часом все більше людей звертаються в спеціалізовані організації з проханням виконати роботи з обладнання будівель системами перетворення сонячної енергії в електричну (встановлення сонячних батарей ), як в приватних будинках, так і на великих промислових об’єктах.

Крім самих батарей (інакше кажучи, фотоелектричних елементів) в систему входять стабілізатор і інвертор для перетворення постійного струму в змінний. Виробляють два типи сонячних батарей – кремнієві і плівкові. Перші поширені більше, у вигляді порівняльної простоти їх виробництва. Крім того, кремнієві батареї (а точніше, їх полі – і монокристалічні підвиди) відрізняються найбільшою ефективністю серед побутового спектру виробів.

Домовласник має право змонтувати як мережеву сонячну електростанцію, так і акумуляторну. Перша – максимально економна, оскільки вона технологічно простіше. Друга коштує дорожче, але дозволить накопичувати надлишки і простіше переживати стрибкоподібні періоди виробництва і споживання енергії.

В залежності від типу обраної електростанції може змінюватися тип кріплення і монтажу елементів на даху будівлі, отже, і загальна вага даних конструкцій, а також додаткове навантаження на основні елементи будівлі.

Установка сонячних батарей. Обов’язковою умовою для підключення «зеленого тарифу» є наявність вже встановлених сонячних батарей. Юридичних обмежень тут немає, державні нормативи дозволяють монтувати сонячні батареї на даху чи фасаді будівлі, а також на будь-яких типах конструкцій, розташованих на ґрунті.

Головне, щоб енергетична техніка була розташована строго в межах присадибної ділянки та відповідно з будівельними нормативами. Зокрема, потрібно враховувати міцність покрівельної конструкції. Але додатково узгоджувати сонячні батареї в пожежних або санітарних інстанціях не потрібно. Також допускається монтаж як силами найнятої організації, так і власноруч. Правда, запросити фахівців все одно знадобиться. Вони повинні зробити схему підключення генеруючої установки.

Установка двонаправленого лічильника. Після цього треба звернутися в місцеве управління обленерго, де уточнити вимоги до технічних характеристик електролічильника. Купувати його саме там необов’язково, але замовити послуги повірки та опломбування – потрібно. Ця процедура займає в середньому 5-10 днів.

Викопіювання території. Паралельно в органі місцевого самоврядування (наприклад, сільській раді або районному управлінні з питань архітектури та містобудування) потрібно замовити викопіювання місцевості з точним зазначенням розташування енергетичної установки.

Укладення договору. По завершенні всіх цих дій потрібно знову відправитися в місцевий обленерго і подати там заяву-повідомлення про приєднання на купівлю електроенергії у власного домашнього господарства. У заяві слід вказати реквізити банківського рахунку для зарахування коштів (це обов’язково має бути дебетовий рахунок, відкритий у національній валюті). До нього необхідно додати:

• два примірники схеми підключення генеруючої установки;
• копії технічних паспортів і сертифікатів на все встановлене обладнання;
• копії правовстановлюючих документів на право власності жилого будинку;
• копії паспорта та посвідчення про присвоєння ідентифікаційного податкового номера.

Результатом стане укладення договору c обленерго на купівлю електроенергії за «зеленим тарифом». У середньому процедура від моменту замовлення сонячних панелей до початку продажу надлишків енергії державі займає близько двох місяців. Важливо розуміти й геометричні параметри. З одного квадратного метру площі фотоелемента можна отримати до 120 Вт на годину. Але лише в саму сонячну погоду. Так що для будинку, де живе 3-4 людини (і споживання електроенергії становить близько 200-300 кВт в місяць) потрібно облаштування поля сонячних батарей площею 20 м2, спрямованих на південь. При бажанні заробляти, потрібно змонтувати батареї площею 30-40 м2, що в свою чергу потягне за собою збільшення навантаження на основні елементи будівлі.

Обладнання може бути як українського, так і зарубіжного виробництва. Важливо тільки, щоб воно було сертифіковано для установки на території нашої країни.

Однак установка таких систем несе додаткове навантаження на основні конструкції будівлі, тому перед їх установкою для забезпечення подальшої безпечної експлуатації будівлі дуже важливо провести технічне обстеження об’єкта і його основних конструкцій на предмет можливості збільшення навантаження від встановлення сонячних батарей, а також виконати спеціальний розрахунок несучої здатності конструкції будівлі. ТОВ “Національний інженерний технічний центр” працює в сфері будівельних послуг з 2015 року і має великий досвід в сегменті робіт даного виду. Тому, з метою забезпечення проектних рішень щодо встановлення сонячних батарей, а також подальшої безпечної експлуатації будівлі після їх установки, щоб уникнути аварійних ситуацій через ненормовані додаткові навантаженя на конструкції будівлі, наше підприємство надасть сертифіковані послуги з виконання робіт – технічного обстеження конструкцій будівель на предмет можливості збільшення навантаження при встановленні сонячних батарей та обладнання до них.