Право забудови земельної ділянки

Як одним словом пояснити право забудови земельної ділянки? Дуже просто – суперфіцій! Але тепер потрібно зрозуміти, яке ж значення цього слова. А для цього згадаємо часи Стародавнього Риму. Так, суперфіцій не всі вимовляють правильно, а більшість навіть не здогадуються про його значення. Хоча це визначення зустрічалося в документах римського права. У ті далекі часи, йшлося про право користування земельною ділянкою. Воно мало ряд особливостей. Це право можна було успадкувати, воно вважалося відчужуваним і речовим.

Сучасні реалії законодавства

Інститут суперфіцію в даний час досить широко поширений в різних правових системах. Тож не дивно, що і в українському праві є таке визначення. Воно регулюється нормами Цивільного та Земельного кодексу. Закріплення сталося не так давно, тому назвати його ідеально прописаним складно. І хоча, є багато підходів до тлумачення, це не можна вважати недоліком. Адже гнучке використання дозволяє часто застосовувати практику суперфіцію для врегулювання відносин «забудовник-землевласник».

ВАЖЛИВО: заповіт або ж договір – основа для виникнення суперфіцію.

Суперфіцій – річ (майно).

Зобов’язальні або речові – цивільні права можуть бути в таких варіантах. У другому випадку мається на увазі, що до майна можна застосувати поняття речі. Суперфіцій – це майно без фізичного тіла, тим не менш, до цього права застосовується поняття речового.

Для розуміння необхідно розділити поняття майна. Існує 2-і категорії:

  • суперфіцій як майно;
  • земельна ділянка як нерухомість.

Оренда і суперфіцій

Важливо також розуміти, що не можна сприймати суперфіцій як стандартні договірні зобов’язання. Це також і незвичайна оренда землі. Юристи ж, найчастіше, не прояснюють тонку грань різниці і просто «підганяють» правові норми. Однак ці поняття регулюються різними нормами права і ототожнювати їх не можна.