Будівельна амністія в 2018 році – особливості та основні моменти

Галков Сергій Володимирович
Головний інженер (експерт) з технічної інвентаризації
Як легалізувати самобуд – питання, яке хвилює багатьох жителів країни. Але тепер ситуація істотно спростилася. У березні цього року Верховною Радою України було підтримано і прийнято рішення про затвердження так званої будівельної амністії. Такий документ дає головна перевага – можливість узаконити самобуд. Однак це можливо тільки в певних випадках.

Урядовими структурами був прийнятий закон про будівельну амністію, який вказує певні терміни реалізації цієї процедури. За те, щоб реалізувати цей проект, проголосувало понад 270 депутатів. Особливості нормативно-правового акта полягають у наступному:

 1. Будівельна амністія може поширюватися на будови, що відносяться до класу незначних наслідків – СС1. Це стосується ряду приміщень і споруд, зокрема:
 • споруд з обмеженням площі до 300 м2;
 • приватних осель;
 • дачних будівель;
 • будівель господарського призначення.

Але такі об’єкти під будівельну амністію, тільки якщо вони були зведені при відсутності документів, необхідних для цього, з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року.

 1. Легалізувати самобуд можна не тільки громадського призначення, а й сільськогосподарського, якщо той зведений до 12 березня 2011 року.

Дані споруди і приміщення легалізуються тільки в тому випадку, якщо будову звели згідно всім встановленим вимогам і стандартам, що будівельна амністія в 2018 році має на увазі в якості обов’язкового пункту. До того ж приміщення повинні відповідати і цільовим призначенням тієї території, де вони розташовуються.

Закон про будівельну амністію передбачає, що для оформлення відповідної документації потрібно звернутися в спеціалізовані органи, а саме – архітектурно-будівельного контролю.

Вимоги, що пред’являються до об’єкта під час легалізації

Безперечно, будівельна амністія в 2018 році покликана легалізувати самовільно зведені об’єкти. Однак такі будівлі повинні задовольняти ряду наступних вимог:

 1. Приватизована територія там, де розташовується будівля. Іншими словами, у ділянки і об’єкта – один і той же власник.
 2. Відповідність цільового призначення і території. В цьому випадку узаконити самобуд вдасться максимально швидко.
 3. Відповідність квадратури об’єкта встановленій нормі – якщо він побудований в період, який передбачає будівельна амністія в 2018 році.
 4. Включення будинків і господарських споруд в перелік об’єктів категорії СС1 – незначні наслідки.
 5. Відповідність встановленим вимогам і нормам, які передбачені з початку будівництва.
 6. Відсутність дозвільного документа, що дає право на здійснення будівельних робіт.

Також варто відзначити, що легалізувати самобуд відразу не вийде, процес розбивається на етапи. Спочатку приватизується земельна ділянка, далі виготовляються технічні документи – паспорт і висновок. Лише після цього заповнюється декларація про введення об’єкта в експлуатацію та подається на розгляд компетентним органам. І потім будова реєструється в реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відмінності між будівельними амністіями 2015 і 2018 років

Будівельна амністія поточного року включає ряд нововведень. Так, щоб швидко узаконити самобуд, процедуру дещо спростили, і тепер для вирішення завдання важливі такі критерії:

 • збільшений термін дії;
 • відповідність території цільового використання;
 • обмеження загальної площі;
 • спрощений порядок, який водночас не звільняє від відповідальності.

Цього року легалізувати самобуд стало набагато простіше і швидше.

Як використовувати спрощену процедуру?

Використовувати будівельну амністію потрібно відповідно до встановлених правил. Спочатку заява направляється до інспекції державно-архітектурного контролю. Воно заповнюється власником земельної ділянки, де розташовується об’єкт. Разом з цим відповідним органам на розгляд надсилаються результати технічного огляду будівлі. Так чи інакше, для того щоб узаконити самобуд, потрібно зробити об’єкт безпечним для експлуатації і проконтролювати його відповідність будівельним нормам.

Будівельна амністія передбачає розгляд документації протягом двох календарних тижнів (робочих днів, відповідно, 10). Після закінчення цього періоду державні структури або дозволяють легалізувати самобуд, або надають заявнику аргументовану відповідь.

Хоч Закон про будівельну амністію і не передбачає чіткі терміни подачі документації, але щоб ця процедура була швидкою і простою, держструктурам ще потрібно прийняти ряд документів для регламентації роботи інспекції архітектурно-будівельного контролю.

Щоб уникнути помилок і непорозумінь під час підготовки документації найкраще звернутися за допомогою до фахівців, які допоможуть узаконити самобуд в найкоротші терміни.